Pchacze, barki, pasażerki.....

Żegluga szuwarowo-bagienna ;-)

Search results - "częśc"
1,.jpg
Tur - O - 77543 viewsZaładunek generatora w Porcie Chorula.
Pozwoliłem sobie zamieścić większy cykl dokumentujacy eksperymentalny załadunek i przewóz generatora z portu Chorula do Wrocławia, docelowo do Hamburga. Przewóz szczególny gdyż do pokonania był częściowo zasypany wyjazd z kanału śluzy Groszowice i chyba po raz pierwszy w powojennej historii przejscie statku załadowanego prze polożony jaz kozłowo - iglicowy Psie Pole.
27.03.2010 Foto Leszek Mańkowski.
Boleń2.jpg
"BOLEŃ"768 viewsPierwszy holownik typu HR 150 o nazwie "Boleń". Warto zwrócić uwagę na układ okien w nadbudówce dziobowej i bulaje w części rufowej. Zbiór Waldemar Danielewicz
DSC00077.JPG
Widok na częśc rufową "Flisaka"854 viewsFot. Piotr Piszczek
23 stycznia 2007
DSC01420.JPG
Odkopany wrak Rusałki481 viewsWrak barki "Rusałka" (?). Wykonano: 24.10.2008

Artykuł Katarzyny Ziemnickiej z Gazety Stołecznej:

Odkopali stuletnią "Rusałkę"
2008-10-12

Odkopywanie długiej na 18 m barki "Rusałki" na terenie przystani TKKF przy skrzyżowaniu ul. Ratuszowej z Wybrzeżem Szczecińskim miało się zacząć o godz. 11. Ale ochotnicy tak się rwali do łopat, że przyspieszyli o pół godziny.

Mieli ze sobą cały sprzęt na wypadek, gdyby pod ziemią oprócz stateczku czekał na nich też skarb: szpadle, wykrywacze metalu, łopaty, kilofy, rękawice, kaski i waciaki. Pracowali bez wytchnienia, robiąc przerwy tylko na porównywanie bąbli na rękach. Stali wewnątrz barki po kolana w błocie, podając sobie z rąk do rąk wiadra wypełnione ziemią. - Wyglądamy jak karna kompania z kopalni - żartował Przemek Pasek, szef fundacji Ja Wisła.

Ochotnikom kibicował starszy pan, który pamięta historię barki.
30 lat temu była ona socjalną częścią komisariatu rzecznego. W środku dla milicjantów zorganizowano barek i stół bilardowy, a na dachu solarium dla ich żon. Potem ktoś tę barkę spalił, a woda niosła ją w zarośla - opowiadał starszy pan.

Odkopywanie Rusałki szło bardzo sprawnie, bo pomagał pracownicy Mostostalu. Jedna ośmiotonowa koparka wykopywała ziemię wzdłuż barki, druga wyciągała ją z wnętrza. Wszyscy uparli się, żeby skończyć wszystko w jeden dzień. Kiedy więc wieczorem zaczęło szarzeć, przez dwie godziny pracowano przy halogenach. - Takiego tempa jeszcze nie widziałem. Na zwyczajnych budowach dziurę w ziemi dwa na trzy metry kopie się przez kilka dni, a my tu w jeden dzień wydobyliśmy 120 ton ziemi! - dziwił się jeden z operatorów koparki.

"Rusałkę" całkowicie odkopano o godz. 20, a zakończenie prac uczczono ogniskiem. Teraz fundacja Ja Wisła musi znaleźć pomysł na wyciągnięcie "Rusałki" z pięciometrowego dołu i przewiezienie jej na Cypel Czerniakowski. Tu zamierza stworzyć Muzeum Wisły. "Rusałka" ma być drugim eksponatem po barce "Herbatnik".
DSC05877.JPG
Turystyczny "Bajka " w Śremie na Warcie.539 viewsNiedziela 23V10 godz. 10.20 statek rusza pod prąd przy stanie rzeki 4,60 metra!Za chwilę przepłynie pod mostem w centrum miasta i dalej popłynie wzdłuż Promenady ( na szczęście jeszcze nie zalanej)
Image111_copy.jpg
Statki na Brdzie w Bydgoszczy.807 viewsBardzo ciekawy statek z lewej strony fotografii. Komin w jego środkowej części to komin innego statku przu którym stoi z widoczną ,,żetką", co wskazuje na czasy powojenne.
Archiwum Janusz Fąfara
1 comments
ja_na_rufie_2_copy.jpg
Transbode 5690 viewsAutor skromnej części fotograficznych zasobów archiwalnych Henryk Smolnicki - wśród przyjaciól zwany ,,Rumcajs", Na pchaczu Transbode 5 pływający w charakterze mechanika.
Rok 1999
Mewa_cz-b.jpg
"Mewa" SP-45539 views... na Zalewie Zegrzyńskim podczas regat, jako statek komisji regat. Tutaj jeszcze z materiałową plandeką w części dla pasażerów (około 1980r.)
fot. Krzysztof Zamiecki
Obraz_101.jpg
Model typowej odrzańskiej barki holowanej tzw. ,, Oder-kahn"985 viewsModel ten jest częścią wystawy poświęconej Odrze w pocysterskim klasztorze w Lubiążu.
Foto Janusz Fąfara
Obraz_105.jpg
Model holownika parowego ,, Schlesien"778 viewsModel jest częścią wystawy poświęconej Odrze w klasztorze cysterskim w Lubiążu.
Foto Janusz Fąfara
P1050819.JPG
Prądówka523 viewsŁódź konstrukcji drewniano-stalowej ( stalowe części blach nitowane ) wydobyta z Odry w 2006 r. na wysokości ujęcia wody Elektrociepłowni.
Foto Janusz Fąfara
P1110001_copy.jpg
,, Noteć" w roli pchacza.619 viewsHolownik z serii H.M.300 z dziobową częścią przystosowaną do pchania. 29.12.2007.
Foto Janusz Fąfara
25 files on 3 page(s) 1