Pchacze, barki, pasażerki.....

Żegluga szuwarowo-bagienna ;-)

Search results - "barki,"
073.JPG
Rudersdorfer Gewaser601 views Ruszamy do barki, a potem dalej w drogę ...
Foto. - W. Hantzschel "waldo"
2009_05_07_13_06-002.jpg
Ruch na Renie w czasach kryzysu, przed nami trzy załadowane barki, za nami jeszcze jedna. Ren poniżej Mainz551 viewsFot. Tadeusz "Teos" Jankowski
Wykonano 7 maja 2009
barki_02072007_1.JPG
530 views... dwie, zespolone barki, przystosowane do wiązania materacy faszynowych.
Zacumowane przy śluzie Żerań.
fot. Piotrek Zamiecki (zamek)
DSC01420.JPG
Odkopany wrak Rusałki481 viewsWrak barki "Rusałka" (?). Wykonano: 24.10.2008

Artykuł Katarzyny Ziemnickiej z Gazety Stołecznej:

Odkopali stuletnią "Rusałkę"
2008-10-12

Odkopywanie długiej na 18 m barki "Rusałki" na terenie przystani TKKF przy skrzyżowaniu ul. Ratuszowej z Wybrzeżem Szczecińskim miało się zacząć o godz. 11. Ale ochotnicy tak się rwali do łopat, że przyspieszyli o pół godziny.

Mieli ze sobą cały sprzęt na wypadek, gdyby pod ziemią oprócz stateczku czekał na nich też skarb: szpadle, wykrywacze metalu, łopaty, kilofy, rękawice, kaski i waciaki. Pracowali bez wytchnienia, robiąc przerwy tylko na porównywanie bąbli na rękach. Stali wewnątrz barki po kolana w błocie, podając sobie z rąk do rąk wiadra wypełnione ziemią. - Wyglądamy jak karna kompania z kopalni - żartował Przemek Pasek, szef fundacji Ja Wisła.

Ochotnikom kibicował starszy pan, który pamięta historię barki.
30 lat temu była ona socjalną częścią komisariatu rzecznego. W środku dla milicjantów zorganizowano barek i stół bilardowy, a na dachu solarium dla ich żon. Potem ktoś tę barkę spalił, a woda niosła ją w zarośla - opowiadał starszy pan.

Odkopywanie Rusałki szło bardzo sprawnie, bo pomagał pracownicy Mostostalu. Jedna ośmiotonowa koparka wykopywała ziemię wzdłuż barki, druga wyciągała ją z wnętrza. Wszyscy uparli się, żeby skończyć wszystko w jeden dzień. Kiedy więc wieczorem zaczęło szarzeć, przez dwie godziny pracowano przy halogenach. - Takiego tempa jeszcze nie widziałem. Na zwyczajnych budowach dziurę w ziemi dwa na trzy metry kopie się przez kilka dni, a my tu w jeden dzień wydobyliśmy 120 ton ziemi! - dziwił się jeden z operatorów koparki.

"Rusałkę" całkowicie odkopano o godz. 20, a zakończenie prac uczczono ogniskiem. Teraz fundacja Ja Wisła musi znaleźć pomysł na wyciągnięcie "Rusałki" z pięciometrowego dołu i przewiezienie jej na Cypel Czerniakowski. Tu zamierza stworzyć Muzeum Wisły. "Rusałka" ma być drugim eksponatem po barce "Herbatnik".
Image1.jpg
Idylla na Odrze, czyli ,,płyną sobie barki, płyną".539 viewsJedna coś ciągnie do tamtych, pionierskich czasów.
Rok 1962
Archiwum Janusz Fąfara
jaskółka_z_barką_1.JPG
"Jaskółka"569 views... cumowanie barki, basen portowy przy elektrociepłowni Żerań 01/2007
fot. Piotrek Zamiecki (zamek)
jaskółka_z_barką_3.JPG
"Jaskółka"500 views... cumowanie barki, basen portowy przy elektrociepłowni Żerań 01/2007
fot. Piotrek Zamiecki (zamek)
 
7 files on 1 page(s)